• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
AŞILANIN HAYATA GÜVENLE KATILIN!

Türk Dişhekimleri Birliği olarak pandemi şartlarını bugüne kadar büyük bir fedakârlıkla göğüslemiş tüm meslektaşlarımızı ve sağlık çalışanlarını saygı ile selamlıyoruz.

Bugün pandeminin başlangıcından ve ülkemizde ilk olgunun görülmesinin üzerinden 16 aydan fazla zaman geçmesine rağmen halen devam eden salgının kontrolünde maalesef istenilen seviyede bir başarı gösterilememiştir. Maske, hijyen ve mesafe olarak başlayan korunma halkası, aşılanma ile dördüncü ve en önemli parçasını elde etmiştir. Halkımızı kendilerini olduğu kadar toplum sağlığını korumanın bilinciyle aşılanmaya ve meslektaşlarımızı henüz aşı olmamış vatandaşlarımıza en güvenli alanın aşı ile sağlanabileceğini hatırlatmaya davet ediyoruz.

Bilim Kurulu’nun son toplantısından sonra Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan veriler, aktif vakaların %87’sinin ve hastanede yatan vakaların %95’inin aşılanması tamamlanmamış vatandaşlarımızdan oluştuğunu, aşıları tamamlanmış olduğu halde hasta olanların ise oranının %5’ten az olduğunu ortaya koymuştur. Bu veriler ışığında aşılanmanın hız kazanmasının salgının kontrolü için en etkili yöntem olduğu bir kez daha vurgulamıştır.

Umut veren bir gelişme de, inaktive bir aşı olan CoronaVac’ın Türkiye’de 10.214 gönüllü üzerinde yapılan faz 3 çalışmasının sonuçlarında bildirilmiştir. Çalışmada 2.doz aşıdan sonra koruyuculuğun %83,5 olduğu belirtilmiştir.

Sevgili meslektaşlarımıza COVID-19 salgınında dişhekimliği ile ilgili güncel öneriler için internet sayfamızı takip etmelerini tekrar hatırlatmak istiyoruz. Her ne kadar normalleşme süreci ile ilgili olarak toplumsal önerilerde değişiklikler bulunsa da, dişhekimliği işlemleri hala COVID-19 için yüksek riskli işlemler arasında yer almaktadır. Bu nedenle hem hastalarımız, hem de hekimlerimiz için en güvenli alana ancak aşı ile ulaşabiliriz.

Aşılanmanın ve hastalarımızı bu konuda doğru bilgilendirmenin tüm sağlık çalışanlarının sorumluluğunda olduğunu unutmayalım. Hepimizin özlediği günlere, ortak akıl ve bilinçle bilimin açtığı yolu takip ederek kısa zamanda varmak umuduyla,

Aşılanın hayata güvenle katılın! 

  
189 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Etkinlik Takvimi